Integracja Sensoryczna to terapia, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród pedagogów, fizjoterapeutów i rodziców.
Na diagnozę Integracji Sensorycznej trafiają do nas dzieci z wieloma problemami rozwojowymi.
Czym jest terapia SI, w jakich problemach może pomóc? Więcej w naszym artykule!
Szukasz terapeuty Integracji Sensorycznej w Warszawie?
- Rejestracja telefoniczna: 728 200 175
- Możesz wysłać SMS, oddzwaniamy!
- Lub skorzystaj z rejestracji ONLINE.
Gabinet Integracji Sensorycznej Bemowo: Powstańców Śląskich 104 lok. 214
Gabinet Integracji Sensorycznej Bielany: Kochanowskiego 10 A
A czy wiesz już, na czym polega integracja sensoryczna?
przyjdź na zabawę, wyjdź z poradą! Kilka słów o metodzie Integracji Sensorycznej
Kiedy powstała koncepcja Integracji Sensorycznej?
Koncepcja Integracji Sensorycznej (ang. Sensory Integration, SI) została stworzona w latach siedemdziesiątych XX wieku przez dr A. Jean Ayres w Kaliforni. Metoda służy diagnozowaniu i leczeniu objawów zaburzeń przetwarzania bodźców sensorycznych. W założeniu, zaburzenia takie generują rozliczne problemy: od motoryki po trudności w uczeniu się.
Integracja Sensoryczna na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskała coraz większą popularność. Rodzice coraz częściej spotykają się z hasłem „terapia Integracji Sensorycznej” czy „terapia SI”, przeglądając fora internetowe lub rozmawiając z innymi rodzicami i pedagogami w przedszkolu/szkole.
Integracja sensoryczna, czyli odbiór i przetwarzanie bodźców
Według modelu stworzonego przez dr Ayres prawidłowa integracja sensoryczna to proces neurologiczny, umożliwiający taką organizację bodźców napływających z ciała i środowiska zewnętrznego aby mogły być wykorzystane do podejmowania odpowiednich działań.
Docierające do mózgu z układów sensorycznych informacje są rozpoznawane, interpretowane i integrowane ze
wcześniejszymi doświadczeniami, umożliwiając reakcje adekwatną do danej sytuacji... A jeśli nie?
Zaburzenia integracji sensorycznej
O zaburzeniach w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mówimy w sytuacji, gdy mózg dziecka nie jest w stanie wykorzystywać informacji dostarczanych przez zmysły do sprawnego codziennego funkcjonowania.
Do układów sensorycznych o których mowa należą układ: dotykowy, przedsionkowy, proprioceptywny, wzrokowy oraz słuchowy. Ich funkcjonowanie sprawdzane jest podczas procesu diagnostycznego.
Jak szybko umówić diagnozę Integracji Sensorycznej w Cornelus Clinic?
Integracja Sensoryczna Bielany/Żoliborz, Kochanowskiego 10 A; bemowo: powstańców śląskich 104 lok.214
- Rejestracja telefoniczna: 728 200 175
- Możesz wysłać SMS, oddzwaniamy!
- Lub skorzystaj z rejestracji ONLINE.
Przejrzyj naszą listę certyfikowanych terapeutów Integracji
Sensorycznej.
Dziecko niegrzeczne, czy z zaburzeniami integracji sensorycznej?
Na diagnozę Integracji Sensorycznej trafiają dzieci z wieloma problemami rozwojowymi. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta i holistycznemu działaniu metoda ta przynosi pozytywne efekty w usprawnianiu dzieci z szerokim spektrum objawów.
Terapią bardzo często objęte są dzieci z problemami logopedycznymi m. in. opóźnionym rozwojem mowy, nieprawidłową artykulacją, dzieci u których występują problemy z kontrolowaniem emocji, wyciszeniem się, dzieci hiper- lub hipo-aktywne, z problemami z motoryką małą i dużą. Dzieci które wymagają wdrożenia terapii SI często mają problemy w relacjach z rówieśnikami, przez dorosłych postrzegane są jako „niegrzeczne”, „niezgrabne”, „nieskoncentrowane”.
Jak wygląda diagnoza Integracji Sensorycznej?
Certyfikowany terapeuta Integracji Sensorycznej może przeprowadzać częściową diagnozę sensoryczną już u dzieci powyżej 1 roku życia. Wykonanie pełnej diagnozy zależy od współpracy dziecka i terapeuty - zazwyczaj jest to możliwe około 4 roku życia.
W przypadku pełnej diagnozy Integracji Sensorycznej, dziecko zapraszane jest do gabinetu razem z rodzicem. Na pierwszym
spotkaniu przeprowadzany jest wywiad z opiekunem dziecka na temat czynników okołoporodowych, preferencji dziecka, rozwoju i zauważonych problemów. Następnie analizowany jest
kwestionariusz sensomotoryczny wypełniony przez rodzica. Oprócz tego terapeuta przeprowadza szereg obserwacji klinicznych oraz, na tej samej lub kolejnej
wizycie, wykonuje tzw.standaryzowane Testy Południowokalifornijskie.
Oddzielne spotkanie przewidziane jest na szczegółowe omówienie wyników obserwacji i testów z rodzicem. Podczas omówienia diagnozy dziecko nie musi być obecne. Jest to czas na zadawanie pytań i
otrzymanie wyczerpujących odpowiedzi. Rodzic otrzymuje nie tylko pisemną diagnozę Integracji Sensorycznej, ale też zapoznaje się z planem terapii,
rokowaniami i zaleceniami do pracy w domu.
Jak szybko umówić diagnozę Integracji Sensorycznej w Cornelus Clinic?
Integracja Sensoryczna Bielany/Żoliborz, Kochanowskiego 10 A; bemowo: powstańców śląskich 104 lok.214
- Rejestracja telefoniczna: 728 200 175
- Możesz wysłać SMS, oddzwaniamy!
- Lub skorzystaj z rejestracji ONLINE.
Przyjdź na zabawę, wyjdź z diagnozą!
Jak wygląda terapia Integracji Sensorycznej?
Terapia Integracji Sensorycznej określana jest mianem naukowej zabawy. Dzieci pod kierunkiem terapeuty SI wchodzą w interakcję z otoczeniem. Terapeuta integracji sensorycznej zapewnia odpowiedni dopływ wybranych bodźców sensorycznych, których zadaniem jest wyregulowanie pracy układu nerwowego. W tym celu na sali do Integracji Sensorycznej wykorzystywane są charakterystyczne sprzęty: platformy, huśtawki, hamaki sensoryczne i inne. Różnorodne przybory czynią zajęcia atrakcyjnymi i zachęcają dzieci do aktywnego uczestnictwa w terapii.
Oto jak może wyglądać terapia Integracji Sensorycznej! Integracja Sensoryczna Warszawa - Bielany i bemowo - Cornelus Clinic
Terapia obejmuje swoim działaniem całe ciało dziecka i wszystkie jego zmysły. Jest to terapia holistyczna. Podczas wykonywania poszczególnych zadań wszystkie układy współpracują ze sobą w celu wystosowania adekwatnej reakcji adaptacyjnej. Dzięki zabawowej formie dzieci chętnie na nią uczęszczają, a systematyczna terapia SI przynosi dobre efekty, które widoczne są w codziennym funkcjonowaniu dziecka.
Integracja Sensoryczna - kompletna terapia lub uzupełnienie pracy pedagoga i fizjoterapeuty
Terapia metodą Integracji Sensorycznej może być stosowana jako samodzielny proces usprawniania, a także jako uzupełnienie innych metod oddziaływania terapeutycznego. Bardzo często wdrożenie zajęć SI znacznie przyspiesza dotychczasowo prowadzone terapie, przybliżając dziecko do osiągnięcia wyznaczonego celu. Terapeuci różnych specjalizacji zauważają pozytywny wpływ terapii SI na swoich podopiecznych i coraz częściej sugerują rodzicom konsultacje ze specjalistą tej metody.
Jak szybko umówić terapię Integracji Sensorycznej w Cornelus Clinic?
Integracja Sensoryczna Bielany/Żoliborz, Kochanowskiego 10 A; bemowo: powstańców śląskich 104 lok.214
- Rejestracja telefoniczna: 728 200 175
- Możesz też wysłać SMS, oddzwaniamy!
- Lub skorzystaj z rejestracji ONLINE.
W Cornelus Clinic znajdziesz certyfikowanych terapeutów Integracji Sensorycznej. Możesz umówić się zarówno na diagnozę SI, jak i terapię Integracji Sensorycznej.
Listę terapeutów znajdziesz w zakładce Nasi specjaliści, sprawdź jak do nas
trafić Kontakt i dojazd.